Chcete prodat družstevní byt? Smůla. Převést můžete pouze členská práva!

Obliba družstevního bydlení neklesá ani po letech. Zcela nový rozměr mu dávají developeři přicházející s nabídkami nejen klasické, ale především družstevní výstavby, která je nesrovnatelně cenově dostupnější, než klasická investice do nové nemovitosti nebo hypotéka.

Pokud patříte k těm, jež v družstevním bytě bydlí a chtějí jej vyměnit za větší či se chystají stavět, určitě vás bude zajímat, jakým způsobem se můžete stávající nemovitosti „zbavit“. O prodej jako takový – jak již napovídá titulek tohoto článku – rozhodně nepůjde.

Nepleťte si dojmy s pojmy

Jak již samotný přívlastek družstevního bydlení napovídá, jedná se o nemovitost, která nepatří vám, nýbrž bytovému družstvu. Pokud nemáte dům odkoupený v osobním vlastnictví, můžete pouze převádět členská práva z jednoho člena na druhého. Byt jako takový prodat nemůžete. Členská práva ovšem pochopitelně přenecháváte novému členovi za určitou finanční úplatu, která představuje odpovídající kupní cenu nemovitosti.

byty

Jak „prodat“ družstevní byt?

Důležité je správné nastavení optimální ceny. Protože bývají družstevní byty levnější, než byty v osobním vlastnictví, není od věci zapátrat na internetu nebo ve svém okolí a zjistit, jak se takové ceny pohybují. Po nafocení kvalitních fotografií a sepsání inzerátu se zaměřte na výběr správného inzertního portálu, kde se o vašem záměru dozví pokud možno co nejvíce čtenářů.

Co dělat, jakmile se mi ozve zájemce?

Domluvte se na osobní schůzce, a pokud vše dopadne tak, jak má, můžete se vrhnout na nezbytnou administrativu a papírování. Sepište dohodu o převodu členských práv a povinností v bytovém družstvu a pro oboustrannou jistotu i dohodu o finančním vypořádání převodu. Zároveň také využijte úschovy, která zajistí, že se finanční prostředky po splnění předem daných podmínek dostanou tam, kam mají. Pak už vám nezbývá nic jiného, než navštívit družstvo, kde podepíšete dokument o zániku nájmu.