Na co si dát pozor při stavbě garáže

Garáž patří mezi nejčastější přístavby domu. Je to pochopitelné, málo kdo při stavbě myslí na garáž, ale postupem času lidem začne garáž chybět. V tomhle článku se podíváme na problematiku stavby garáže.

Umístění garáže

Před výstavbou garáže pečlivě vybírejte umístění. Pamatujte, že ke garáží musí vést cesta, která vám přeruší zahradu. Přes tento úsek již pak ale nemůžete snadno vést vodu, elektřinu a podobně. Při nutném vedení pod takovou cestou se vodiče musí zakopávat daleko hlouběji a samotná cesta kopání ještě ztíží. Místo pro garáž by tedy mělo být co nejblíže k cestě.

Funkčnost garáže

Při výstavbě garáže je nutné myslet na její funkčnost. Často se na garáži totiž hodně šetří a staví se pouze strohé přístřešky. Mnohdy takové garáže nemají ani stěny a jde pouze o střechu na kůlech. Taková garáž je ale bezvýznamná. Možná nám sice auto ochrání před sněhem a deštěm, pouze ale před tím strmým. Nesmíme zapomínat na vítr, který s deštěm a sněhem působí na auto zboku. Když už tedy budujeme garáž, budujme ji pořádně.

Velikost garáže

Také ale v garáži budeme chtít parkovat například kola a uschovávat nářadí. Garáž nesmíme koncipovat pouze na auto, ale i na vše ostatní. Je tedy vhodné projektovat garáž daleko větší. Z vlastních zkušeností by auto mělo zabírat pouze 1/4 celé garáže. V takhle veliké garáži se nám auto bude pohodlně opravovat, skladovat nářadí a náhradní díly a ještě nám zbude místo na další prostředky.

Vrata a dveře

Hodně lidí šetří a dělá jednu velikou chybu. Myslí si, že bohatě stačí pouze veliká vrata a dveře jsou zbytečné. Jak je ale tenhle způsob nepraktický zjistí až příliš pozdě. Dveře by u garáže bezpochyby neměly chybět.

Okna a osvětlení

Okna u garáže nejsou ani tak potřebná. Jestliže chceme mít v garáži přírodní osvětlení, volme pevná nejlépe čirá okna. Tenká okna totiž mohou lákat lupiče, kteří Vaše auto perfektně uvidí. Osvětlení by naopak v garáži nikdy chybět nemělo.

A jedna informace na konec, pokud vaše auto jezdí na lpg nebo uvažujete o přestavbě, nemusíte se bát parkovat jak ve své garáži, tak ani v obchodních centrech, tento zákaz tam již neplatí od roku 2011, jak se můžete dočíst v tomto článku – Konec zákazu vjezdu vozidlům na LPG do podzemních garáží.