Rodinný dům na klíč nebo výstavba svépomoci? Známe pro a proti!

Úroky hypotečních úvěrů překonávají svá historická minima. I ti největší konzervativci a skeptici se proto nízkými sazbami již nechali zviklat nebo o hypotéce vážně uvažují. Patříte-li mezi ně, jistě budete řešit, zda je výhodnější postavit si rodinný dům na klíč nebo se do jeho stavby pustit svépomocí. Obě dvě zmíněné varianty mají svá pro a proti. Na následujících řádcích obě varianty porovnáme a pak už bude pouze na vás, pro kterou z nich se rozhodnete.

Výhody a nevýhody stavby domu svépomocí

Řada osob, které se rozhodly pro stavbu domu svépomocí, si říká, že si v dubnu nechají vypracovat projekt a na podzim už budou bydlet ve svém. Chyba lávky. Stavba domu svépomocí je časově, psychicky, ale i finančně nákladná, což si řada osob neuvědomuje a pak se nechá odradit prvotním zklamáním. Připravte se na to, že takové stavbě budete muset obětovat veškerý svůj volný čas. Pokud byste každý den věnovali realizaci vysněného domku po práci několik dlouhých hodin, budete tam trávit zhruba 10 let! A to rozhodně nejsou nadějné vyhlídky. Pokud navíc nemáte odpovídající vzdělání, vybavení, ale i materiál, výsledek vás příliš těšit nebude. Na druhou stranu můžete na stavbě domu svépomocí ušetřit nějakou tu tisícikorunu a ve finále bude takový vlastnoručně postavený dům vaší pravou a nefalšovanou srdeční záležitostí.

a90reality2

Výhody a nevýhody stavby domu na klíč

Domy na klíč představují finančně nákladnější variantu. Na druhou stranu ovšem ušetříte nejen svůj drahocenný čas, ale zejména nervy. V rukou máte projekt, za zády zkušené a zodpovědné pracovníky a firmu, pro kterou je největší odměnou spokojenost zákazníka. To ovšem v případě, zvolíte-li spolehlivého a zodpovědného realizátora. Ať už vsadíte na klasickou dřevostavbu nebo zděné domy na klíč, nenechte se nalákat nápadně nízkými cenami a vždy vybírejte pouze takovou stavební společnost, která se může prokázat platnými certifikáty, zkušenostmi, ale i portfoliem reálných spokojených klientů. Pozor si dávejte také na svá očekávání. Ve smlouvě o dílo a především projektu, by měly být i ty největší detaily. Ve finále se tak nestane, že se původní cena navýší třeba na neočekávaných 110 %.

Finální resumé

Pokud porovnáme obě výše uvedené varianty, ve finále nám vyjde, že v případě stavby domu svépomocí sice můžeme ušetřit nějakou tu korunu z rodinného rozpočtu, na druhou stranu ovšem ztratíme dlouhé roky, které nám již nic a nikdo nevrátí. Stavba domu na klíč spolehlivou a zkušenou firmou sice je finančně nákladná, může být ovšem provedena v rekordně krátkém čase, který je v dnešní moderní a uspěchané době tou nejžádanější a nejcennější komoditou.

One thought on “Rodinný dům na klíč nebo výstavba svépomoci? Známe pro a proti!”

  1. Rebeka napsal:

    Nám se osvědčila firma dřevostavby my home, která nám postavila baráček fakt hodně rychle. Je to dřevostavba a bydlí se v ní báječně a ročně šetříme tisíce za energie.

Comments are closed.