Plastová okna oživí váš domov

Plastová okna jsou v dnešní době již téměř samozřejmostí. Většina lidí, pokud si nová okna pořizuje, volí právě plastová. Proč?

První plastové okno bylo vyrobeno v Německu v roce 1954. Zkušenosti s jejich výrobou jsou tak dlouholeté, a proto lze říct, že se jedná o osvědčený materiál. Obrovskou výhodou plastových oken je výrazně nižší cena než u dřevěných oken. Jsou až o 30 % levnější. Snadná je i jejich údržba, není je potřeba natírat a omývají se běžnými čisticími prostředky. Volit nemusíme jen bílá plastová okna, ale vyrábějí se ve spoustě barevných odstínů včetně dřevěné imitace. Jsou odolná proti větru, mají tvarovou i barevnou stálost a je možné k nim kdykoliv přidat potřebné doplňky. Stejně tak mohou být osázeny různými typy skel. Plastová okna potom opticky zvětšují a zesvětlují místnost.

Jejich životnost je kolem padesáti let. Poskytují výbornou tepelnou i zvukovou izolaci, protože mají dobré tepelně-technické vlastnosti, které jsou ovlivněny stavební hloubkou okenního profilu, konstrukcí vnitřních komor, kvalitou těsnění, typem použitého skla, kvalitou kování a v neposlední řadě i kvalitní montáží. S nimi souvisí i značná úspora energie. Plastová okna brání úniku tepla z místnosti, což v zimě snižuje náklady na vytápění. V létě pak brání ohřevu místnosti z vnějška, a tím snižují náklady na klimatizaci. Výměnou starých oken za nová plastová zabráníme značným tepelným ztrátám. Výrazně také snižují hluk, který přichází z venku zejména v kombinaci se žaluziemi. Jsou proto ideální i do městských bytů.

Domněnka, že se v místnostech s plastovými okny tvoří více plísně, je mylná. Naopak při používání mikroventilace jsou z místnosti odváděny vodní páry, a tím je zabráněno tvorbě plísní i ve vlhkých místnostech. Mikroventilace totiž zabezpečuje stálou výměnu vzduchu mezi vnitřním a vnějším prostředím. Pro obranu proti obtěžujícímu hmyzu můžete využít i sítě proti hmyzu.

Jaká okna si vyberete tak záleží na vašich požadavcích. Největším rozdílem mezi dřevěnými a plastovými okny je však jejich cena – plastová okna jsou výrazně levnější.