Dřevostavby šetří čas i peníze

Několik let útlumu ve stavebnictví zaviněných světovou ekonomickou krizí je za námi a opět se dá očekávat zvýšená poptávka po výstavbě nových domů. Několik let stagnace ovšem nemuselo znamenat, že by vývoj nových technologií pro stavby ustrnul. Naopak se dá očekávat, že výstavba nových domů se dočká zajímavých novinek. Tyto se dají očekávat zejména ve výstavbě nízkoenergetických domů a dřevostaveb obzvlášť. I bez novinek jsou výhody dřevostaveb zřejmé.

Dřevostavby šetří čas

Hned první výhodou je znatelná časová úspora. Zatímco stavba klasického zděného domu, mimo asi jednoho měsíce nutného ke zbudování základové desky nebo podsklepení stejná pro oba typy domů, zabere doslova měsíce, tak dřevostavbu vám specialisté zbudují i za měsíc.

Dřevostavby šetří peníze

Jestliže jsme dokázali podstatně zkrátit výstavbu, pojďme se podívat, jak ušetřit peníze. Samotná konstrukce dřevostaveb je založena, jak samotný název napovídá, na dřevě. Použitý základní materiál – tedy dřevo – je vhodně uspořádán spolu s dalšími termoizolačními vrstvami a vytvoří základ tzv. sendvičové konstrukce. Je přitom jedno, jestli se jedná o výstavbu pomocí konstrukčních panelů, které poskládané vytvoří dům, nebo zda-li je zvoleno opláštění a postupná výstavba domu po jednotlivých vrstvách. Efekt bývá vždy stejný. Dřevo, resp. sendvičová konstrukce, má lepší termoizolační vlastnosti než beton nebo cihla a proto je provoz domu úspornější.

drevostavba

Další výhody dřevostavby

Někdo může namítat, že kácením stromů pro výrobu dřevostaveb ničíme přírodu. Ano, dřevo se vykácí, ale výsadbou ho znovu doplníme. Doplní někdo kaolinový důl na výrobu cihel? Nebo vápencový lom pro výrobu cementu? Další výhodou je variabilita. Dnešní technologie umožňují výstavbu dřevostaveb, které vypadají jako moderní dům, ale také mohou vypadat jako roubenka.

A zdaleka to není vše.

Rostoucí světovou popularitu dřevostaveb dokládá například fakt, že podíl dřevostaveb na celkovém počtu nových domů se v Německu a Rakousku pohybuje asi na 15%, USA 60%, Skandinávii a Kanadě dokonce 70%. V Čechách však jen asi 1%. Není to však škoda?

 

 

One thought on “Dřevostavby šetří čas i peníze”

Comments are closed.